מאמרים

פוליגרף מכונת אמת או גלאי שקר

השאלה הנפוצה ביותר היא: מה רמת האמינות של בדיקת הפוליגרף? בבדיקה רגילה של נבדק רגיל, גבוהה ביותר.

בארה"ב, השם הנפוץ של מכשיר הפוליגרף הוא lie detector (גלאי שקר) וזה השם המתאים יותר מאשר מכונת אמת.

מכשיר הפוליגרף המקורי היה מסוג פוליגרף אנלוגי, זה מכשיר המריץ נייר בגליל וסיכות דיו המחוברות לחיישני הפוליגרף השונים.

כיום נעשה שימוש במכשיר פוליגרף ממוחשב, אותם החיישנים מחוברים למעבד מיוחד המחובר למחשב והבודק רואה על המסך את אותם הגראפים (פוליגרף = פולי > הרבה גרף = הרבה גרפים) באותצה צורה.

תוצאות הפוליגרף כוללות לרוב 2 גרפים של נתוני הנשימה + גרף נתוני מוליכות העור / זיעה + גרף הקרדיו שבאמצעותו יכול בודק הפוליגרף שינויים בלחץ הדם, שינויים בדופק ושינויים קרדיולוגים נוספים.

במכוני הפוליגרף הממוחשבים החדישים יותר נעשה שימוש בחיישן החדש - הפלתיסמוגרף הנותן אינדיקציה משמעותית בבדיקת הפוליגרף על שינויים ברמת החמצן בדם, באמצעות נורית אינפרא אדומה המחוברת ל למכשיר הפוליגרף.

למעשה, בבדיקת הפוליגרף לא מחפשים את האמת, הפוליגרף הוא מכשיר הנותן לנו אינדיקציה על שינויים פיזיולוגים החלים בגופו של הנבדק בזמן שהוא משקר.

בדיקת הפוליגרף לא מיועדת להיות גילוי שקר סתמי שאין בתוכו כל חרדה של הפסד במקרה שתוצאות הפוליגרף יהיו שליליות.

השינויים הפיזיולוגים בבדיקת הפוליגרף באים לידי ביטוי גם בשקר גם בחרדה.

בעת שאלת קורבן אונס על מקרה האונס, לא חשוב מה השאלה ומה התשובה קיימת סבירות גבוה לתגובות שהן תגובות בפוליגרף של אי אמירת אמת.

נביא להלן בדיקה עם סבירות גבוהה לתוצאות שגויות בבדיקת הפוליגרף.

בחורה שעברה מקרה של אונס או הטרדה מינית נבדקת בפוליגרף לאימות גירסתה. אם הבודק שואל אותה לצד שאלות הבקרה הרגילות: "האם פלוני אנס אותך ?" והיא עונה: "כן" קיימת סבירות גבוהה לקבלת תגובות אופייניות לאמירת שקר וזאת בשל הזיכרון הטראומטי של הנבדקת. על כן, נחוצה שיטה מיוחדת במינה לבדיקת מקרים מסוג זה.

לעניין זה קיימת התמחות פוליגרף מיוחדת ובהמלך הבדיקה אנו מבצעים בדיקה מפורטת יותר על כל מעשה ומעשה ובצעים השוואות למקרים אחרים ושאלות בקרה נבחרות כמו כן שאלות השוואה מיוחדות לבדיקות פוליגרף בסגנון שיא המתח.

ניקח דוגמא נוספת של טעות אפשרית בבדיקת פוליגרף : נבדק גנב במשך החודשים האחרונים סחורה מהמעסיק שלו בשווי של מאות אלפי שקלים ואת עניין החוסר עדיין לא גילו בהנהלה. במקרה אחר, הוא גנב מחשב נייד מהמשרד וכעת הוא עובד בדיקת פוליגרף.

היות ועשוי להיות מצב של חרדה גדולה יותר לגבי הגניבה הגדולה שעדיין אינה נחקרת, קיימת אפשרות לטעות בממצאים.

בחלק ממכשירי הפוליגרף הממוחשבים קיימת תוכנת פיענוח שנבדקה במקרים אמיתיים והוכחה כאמינה ביותר, תוכנת הפוליגרף נותנת לנו בנוסף לנתונים הרגילים את עוצמת התגובות.

יש מספר חברות המייצרות מכשירי פוליגרף ממוחשבים, החברות המובילות בעולם בתחום זה הן : "אקסיטון", "לפייט" וחברת "סטולטינג",שלושתן מארה"ב, תוכנת ה - CPS-II נחשבת לאמינה ביותר.

פוליגרף, פוליגראף, מכונת אמת, פוליגרף, פוליגראף, מכונת אמת, פוליגרף, פוליגראף, מכונת אמת.

עמוס אבטליון מומחה בתשאול והפקת מידע אבטליון מכון פוליגרף ממוחשב פרטי בית גיבור תל אביב amos@avtalion.com פוליגרף 65 65 516 - 03

לעלות לראש הדף

פוליגרף מכונת אמת לגילוי האמת

היום, בעידן המחשב ספירת מלאי בתחומים מסוימים כרוכה בלחיצה על כפתור, קיים רישום של המלאי מסוף השנה שעברה, כל מכירה נרשמת במחשב והתוכנה מורידה אותו מהמלאי, כל קניה מעודכנת במחשב, קל ופשוט, לא ?

לא כך היה הדבר באחת החברות הגדולות בארץ לשיווק חלפים וכך היה הסיפור.

לקראת סוף שנת 2005 הם החליטו להעתיק את מיקום המחסן לאזור תעשיה בעיר אחרת. בתקופת המעבר היה מצב שבו פעלו שני המחסנים, החדש והישן וכל הסחורה החדשה שהם ייבאו החל מחודש ספטמבר 2005, הועברה למחסן החדש והאיחוד היה אמור להתבצע ב ?31.12.2005.

באחד הימים בחודש נובמבר 2005הם קיבלו הזמנה גדולה ודחופה ללקוח גדול. בדיקה במחשב העלתה שניתן לספק את מלוא ההזמנה מהמלאי הקיים במחסן הישן.

"ע" (מנהל הלוגיסטיקה) ביקש מהנהג לגשת מיידית עם המשאית למחסן הישן, להעמיס את הסחורה ולספקה ללקוח. הנהג הגיע למקום והמחסנאי אמר לו שאין את הפריטים שהוא צריך וכי עליו לצאת למחסן החדש ולהעמיס שם, כך עשה הנהג, רק שזמן הנסיעה בין המחסנים הינו 3 שעות, ורק עניין זה הביא לחשיפת הפרשה שלנו.

הלקוח התקשר ל "ע" ואמר לו שהוא מאוד מאוכזב שהסחורה לא סופקה, המנהל היה המום, הוא דיבר עם הנהג כבר לפני שעות, איך יכול להיות דבר כזה ? בירור עם הנהג העלה כי הוא הגיע למחסן וחזר כלעומת שבא, "א" המחסנאי אמר לי שאין במחסן חלק ניכר מהפריטים שבהזמנה, כך אמר הנהג.

"ע" שפשף את עיניו ובדק שוב ושוב במחשב וראה שב ? 100% , כל הפריטים, אמורים להיות במחסן הישן, "מישהו כאן גונב אותנו" הוא פסק.

ביומיים שלאחר מכן, גויסו כל העובדים ורואה החשבון של החברה לספירת מלאי ידנית של שני המחסנים, ספירה זו העלתה כי חסר מלאי בשווי של כ ? 2,000,000 ? !!!

"ע" הגיע אלי בדחיפות, "אתה חייב לפתור לי את התעלומה" כך אמר והוסיף כי כל האנשים והמידע הנחוץ עומדים לרשותי.

יש לי מנהג להתחיל את הבדיקות עם האנשים שלגביהם אין חשד וברור שהם לא היו רוצים להיות מעורבים בעניין, גם במקרה זה כך עשיתי.

השאלה הראשונה שלי ל - "ט", פקידת רישום, היתה : האם בעבר היו מקרים שעל פי הרישומים פריט מסויים היה רשום כנמצא במלאי ובפועל לא נמצא אותו פריט ? שאלתי את אותה שאלה פקידות נוספות ונהגים והתברר כי זו תופעה של זמן רב, כולם יודעים עליה חוץ מ ....... ההנהלה. הבדיקה העלתה כי התופעה החלה בתחילת שנת 2004, למעשה מערכת המחשבים החדשה נרכשה בשנת 2003, ב ? 31.12.2003בוצעה ספירת מלאי ידנית, הכל הוקלד במחשב ומאותו שלב, הכל התחיל מחדש.

בדיקת הנוהלים במחסן העלתה 2 אפשרויות: אחת שמדובר בשיתוף פעולה של פקידת ההזמנות שמזרימה הוראות למחסנאי יחד עם נהג משאית, והשניה שאחד או יותר מתוך 6 עובדי מחסן גנבו באופן שיטתי סחורה.

תשאול ראשוני של המחסנאים העלה חשוד, "ג", עובד במחסן 4 שנים, טוען כי בעבר היה אחראי מחסן בחברת תרופות גדולה. צירוף מקרים ושיחת טלפון אחת העלתה שהוא עבד במקום שבועיים בלבד, לפרוייקט אחד, בעבודות סידור המחסן, ופוטר לאחר מכן.

כל ששת המחסנאים עברו את בדיקת הפוליגרף אשר במהלכה נשאלו בין היתר השאלות הבאות :
1. האם אתה גנבת סחורה מהמחסן ?
2. האם אתה מעורב אישית בגניבות שהיו במחסן ?
3. האם אתה יודע בודאות של 100% מי גנב סחורה מהמחסן ?

ממצאי בדיקת הפוליגרף העלו כי "ג" ו "י" מחסנאי נוסף , משקרים. קב"ט החברה הזמין אותם לשיחה ביחד וכל אחד לחוד, והם מסרו הודעה חתומה על כך. מתברר, כי היה שותף שלישי שהקים עסק קטן באותו תחום, שהם היו במשמרת לבד היה מגיע השותף השלישי עם משאית והם היו מוציאים קצת מכל דבר.

למזלה של החברה, גם העסק של המחסנאים שגשג והיה ברשותם מלאי בשווי של למעלה ממיליון שקל, במסגרת פשרה בתיאום עם המשטרה כל המלאי הועבר לרשות התובעת, ויתרה בסך 400,000 ? תשולם תוך 24 חודשים.

מיותר לציין כי הוגשה תלונה במשטרה, כתוצאה מההסדר הכולל הם נשפטו והורשעו ללא מאסר.


עמוס אבטליון, מומחה לתשאול, בודק פוליגרף ומעריך סיכונים, בעל מכון פוליגרף ממוחשב אבטליון בתל אביב. נציג חברת "סטולטינג" ארה"ב amos@avtalion.com פוליגרף 03-5166565

לעלות לראש הדף

למה בכלל לעבור בדיקת פוליגרף ?

לעיתים, בכל מערכת יחסים (עבודה, שותפים, עובד - מעביד, בעל אישה, חבר- חברה) אנו עשויים להקלע למצב שנוצר חשד שבאופן אובייקטיבי ניתן לומר שהוא מבוסס ואנו הופכים להיות חשודים להלן דוגמאות ממקרים אמתיים שנבדו במכון הפוליגרף שלנו :
בעבודה :
בעסק גדול לממכר צמיגים גילו בספירת המלאי השנתית חוסר של צמיגים בשווי רב.
במחסן זה מועסקים 6 עובדים שברשותם מפתחות של בית העסק ועל פניו בטוח שאחד מהם לפחות גנב את הצמיגים או מעורב באירוע הגניבה.
ההנהלה ביקשה מכל ששת העובדים לעבור בדיקת פוליגרף.
5 עובדים הינם אנשים ישרים והגונים וממצאי בדיקת הפוליגרף העלו כי הם דוברי אמת ואינם מעורבים בגניבה, רק עובד אחד התגלה בבדיקת הפוליגרף כדובר שקר, בסוף הבדיקה (ונעשתה לו בדיקה חוזרת) הוא הודה בכך שגנב את הצמיגים וגם החזיר חלק מהמלאי והגיע להסדר פיצוי עם בעלי העסק.
אישות :
היה מקרה של זוג נשוי בשנות העשרים לחייהם, הם נשואים 4 שנים באושר ועושר. האישה עובדת במשרד במרכז תל אביב.
יום אחד, היא ירדה בצהרים למטה ופגשה חבר טוב מהצבא אותו לא ראתה 5 שנים. הם התחבקו, נכנסו למסעדה, אכלו ונפרדו לשלום.
בכל אותו זמן, מעבר לפינה, עמד גיסה (אח של בעלה) וראה אותה ואת החיבוקים ושהם הלכו למסעדה ביחד, הוא אוסיף בכך שהוא טלפן לבעלה ואמר לו שחד משמעי יש לאישתו מאהב והוא רואה אותם אוכלים ביחד.
באותו יום, חזרה הבחורה לביתה, בעלה שאל לשלומה והיא לא סיפרה לו דבר.
הוא לא אמר לה דבר ובמשך 4 ימים ציפה לשמוע שהיא תספר משהו, אבל............ כלום, היא לא סיפרה לו על המקרה.
הוא לקח חוקר פרטי לביצוע מעקב במשך 4 ימים נוספים ללא ממצאים, החוקר המתין לה שיצאה מהבית, עקב אחריה לעבודה, המתין כל היום, ראה אותה יוצאת לאכול עם חברות, חוזרת לעבודה ובסוף היום חוזרת הביתה (עלות המעקב 20,000 ₪ !!! ) .
אחרי 10 ימים הבעל סיפר לאישתו כי הוא לקח חוקר ושיקר לה בכך שאמר לה שהחוקר ראה אותה עם מישהו ושהיא הלכה איתו לאכול. רעייתו חשבה במשך דקה אחת ונזכרה בפגישה של עם החבר מהצבא ומיד אמרה לו שהיא יודעת על מה מדובר, שהיא נפגשה עם חבר ותיק מהצבא הם אכלו ביחד ובסוף אפילו לא החליפו בינהם טלפונים.
הם סיכמו על אימות גרסתה בבדיקת פוליגרף, הממצאים היו כי דוברת אמת, היא הסכימה לכך ששגתה שלא סיפרה לבעלה על המפגש עם הידיד. לאחר בדיקת הפוליגרף הם הצליחו לחזור לחיי שיגרה.

עמוס אבטליון, מומחה לתשאול, בודק פוליגרף ומעריך סיכונים, בעל מכון פוליגרף ממוחשב אבטליון בתל אביב. נציג חברת "סטולטינג" ארה"ב amos@avtalion.com פוליגרף 03-5166565

לעלות לראש הדף

מהו מכשיר פוליגרף

בארץ, לא מעט מכנים את הפוליגרף בשם מכונת אמת, בארה"ב ובמרבית הארצות הוא מוכר גם כפוליגרף וגם כגלאי שקר ( lie detector ). גלאי שקר הוא כינוי מוצלח יותר למכשיר היות ואנו מחפשים ממצאים שקריים. מכשיר הפוליגרף הוא למעשה מכשיר רפואי המודד שינויים פיזיולוגיים בגוף האדם, בעיקר כתוצאה מהפרשת אדרנלין בעת לחץ והשינויים שנגרמים בגוף האדם כתוצאה מכך דרך שינויי בנורמת הנשימה, דרך זיעה, התייבשות הפה, שינויים בדופק ובלחץ הדם וכלה בשינויים ברמת החמצן בדם.
בעת החקירה באמצעות מכונת אמת, מחבר הבודק אל גוף הנחקר חיישנים המשמשים למדידת קצב ועומק הנשימות שלו + כרית מתנפחת למדידת שינויים בלחץ הדם והדופק + חיישני מוליכות העור וחיישן (שנמצא בשימוש רק במקצת מכוני הפוליגרף הארץ ובמרבית המכונים בארה"ב) הפלתיסמוגרף למדידת השינויים בחמצן הדם

עמוס אבטליון, מומחה לתשאול, בודק פוליגרף ומעריך סיכונים, בעל מכון פוליגרף ממוחשב אבטליון בתל אביב. נציג חברת "סטולטינג" ארה"ב amos@avtalion.com פוליגרף 03-5166565

לעלות לראש הדף

ניפוץ מיתוס רמת הדיוק בבדיקת הפוליגרף :

יש הטוענים כי רמת הדיוק הינה בגדר 60% או 70% או 80% או 90% ויותר. ובכן, לא כך הדבר.
לאחר בדיקה רגילה, ללא הפרעות, של אדם בריא בגופו ובנפשו ניתן להגיע לממצאים שהתוצאה היא 100%, רמת הדיוק יורדת כאשר הנבדק חולה, עם לחץ דם גבוה, עם תרופות הרגעה, רמה שכלית ירודה או אחד שמנסה לחבל בממצאי הפוליגרף.
לסיכום, יש מצבים בהחלט (במרבית המקרים) שניתן לקבוע כי ממצאי בדיקת הפוליגרף נכונים ב - 100%.

עמוס אבטליון, מומחה לתשאול, בודק פוליגרף ומעריך סיכונים, בעל מכון פוליגרף ממוחשב אבטליון בתל אביב. נציג חברת "סטולטינג" ארה"ב amos@avtalion.com פוליגרף 03-5166565

לעלות לראש הדף

בדיקת פוליגרף - אישה עם אישה זו בגידה ?

זה היה יום קר וגשום בחודש ינואר, עניתי לשיחת טלפון, בצד השני של הקו היה גבר שביקש לבוא בדחיפות עם רעייתו לבדיקת פוליגרף בעניין שאתו הגדיר "אישי ודיסקרטי ביותר".

קבענו פגישה ליום ושעה שבהם תנועת האנשים דלה ביותר.

בשעה הקבוע הם הגיעו, "ס" , בת 24 בלונדינית, גבוהה, יפה ואקדמאית ו ? "ח? גבר יפה תואר, דוגמן, בן 30 וניכר עליו שהוא מבלה שעות רבות במכון כושר, הם נשואים שנה אחת בלבד.

שניהם ישבו מולי והחלו לגולל את הסיפור והחשדות. הוא טען שכבר פעמיים הוא טלפן למקום עבודתה בטלפון הקווי של בזק ולא היתה תשובה מהשלוחה שלה, גם הטלפון הנייד לא היה זמין ועל כן הוא החליט לעבור במקום העבודה שלה, שם התברר לו שהיא יצאה פרק זמן של כשעתיים וכי התירוץ שהיא סיפרה למעסיק שלה הוא שיקרי. היא סיפרה שהיה לה תור אצל רופא הנשים.

בירור שעשה הבעל העלה כי לא היו דברים מעולם, אבל הוא לא סיפר לה את אשר הוא יודע והמשיך להיות עם יד על הדופק.

לאחר שבוע, באותו יום, באותה שעה, חזר הסיפור על עצמו, הפעם היא סיפרה למעסיק שלה שאימה חולה והיא לוקחת אותה לביח"ל. ל ? "ח" לא היה ספק שזה שקר.

לאור עובדות אלו, "ח" היה בטוח שאישתו מנהלת רומן עם גבר אחר.

"ס" קטעה בשלב זה את השיחה אמרה בביטחון מלא "כל מילה נוספת מיותרת, אין לי גבר אחר מלבדו, על כן אני ביקשתי שנעשה בדיקת פוליגרף, אני מוכנה שתשאל אותי לא רק עם קיימתי יחסי מין עם גבר אחר, אפילו עם התנשקתי עם גבר אחר".

לעבודה ! פסקתי אני. "ח" יצא מהחדר ונותרתי בחדר עם "ס" לקראת הבדיקה.

לפני כל בדיקת פוליגרף מתבצע שלב התשאול. פניתי ל "ס" ואמרתי לה שהעובדות בהחלט מצביעות על בגידה. אישה לא בורחת מהעבודה סתם לנשום אוויר למשך שעתיים בלי לספר לבעלה ומשקרת למעסיקה. שאלתי אותה בנימוס אם רוצה לספר לי את כל האמת לפני הבדיקה ואז היא שוב אמרה בביטחון ופסקנות שהיא לא שיקרה.
במהלך התשאול, הרגשתי שהיא חוזרת הרבה פעמים על אותן מילים והביטחון העצמי שלה גרם לי לחשוב שאולי אני טועה אבל אז באה התפנית.
לפני כל בדיקה אני מקריא לנבדק/ת את השאלות, וכאשר היא שמעה את השאלה : "האם את קיימת יחסי מין ללא ידיעת בעלך ? " , כל הביטחון העצמי שלה נעלם כלא היה. היא אמרה שהשאלה לא מקובלת עליה ושהיא מבקשת את השאלות שהיא קבעה עם בעלה בעניין קיום יחסי מין עם גבר אחר.

מיד באותה שניה העניין התברר ושאלתי אותה אם יש לה רומן עם אישה אחרת ? היא שתקה וביקשה שנמשיך עם בדיקת הפוליגרף, שאני הציג לה איזו שאלה שאני רוצה העיקר שנגמור עם העניין, היא הוסיפה ואמרה, אם רוצה, שהתגרש, נמאס לי מכל העניין.

במבחן הפוליגרף נשאלו שאלות שונות, בין היתר 2 שאלות עיקריות :

1. האם בגדת בבעלך ?
2. האם בשנה האחרונה היה לך מגע מיני עם אישה אחרת ?

היא השיבה בשלילה לשתי השאלות אבל תוצאות בדיקת הפוליגרף העלו כי היא דוברת שקר.

למחרת, "ח" הגיע לקבל את דו"ח הפוליגרף, הוא סיפר לי שלאחר הבדיקה "ס" נשברה וסיפרה לו על חברתה אשר איתה היא מקיימת יחסי מין כבר 4 שנים, הם סיכמו לתת ניסיון נוסף לחיי הנישואין, לדבריו היה לו קל יותר לקבל בגידה עם אישה ואילו זה היה עם גבר הוא היה מתגרש לאלתר.

עמוס אבטליון, מומחה לתשאול, בודק פוליגרף ומעריך סיכונים, בעל מכון פוליגרף ממוחשב אבטליון בתל אביב. נציג חברת "סטולטינג" ארה"ב amos@avtalion.com פוליגרף 03-5166565

לעלות לראש הדף

מכון אבטליון פוליגרף


כתובת : סחרוב 17 (דיסקאונט סנטר)  קומה 2 חדר 101

עיר : ראשון לציון - ע"י קניון הזהב

נייד : 1600 555 – 050

משרד :  6565 516 – 03

דוא"ל:  a@5551600.com